Image Module

Producent krzesła biurowe

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Biuro to wizytówka firmy. W wielu mniejszych firmach ciągle jest to po prostu zwykłe miejsce w którym pracownicy mają pracować. Bez odpowiedniej wiedzy i chęci po stronie pracodawcy trudno to profesjonalne, nowoczesne wnętrze biurowe. Dynamika pracy, wymagania wobec pracownika bardzo się zmieniły. Oczekiwania wobec pracowników, ich zaangażowania i wyników są coraz bardziej wygórowane. Pracodawca nie może jednak tylko i wyłącznie wymagać i „zarzucać” pracowników kolejnymi zadaniami, kiedy nie skończyli poprzednich. Często małe firmy przypominają te korporacyjne, jednakże tylko pod względem nadmiar obowiązków i wygórowanych oczekiwać.

W wielu nieprzychylnych opiniach na temat korporacji brakuje jednak ziarna prawdy. Otóż sama organizacja pracy, biurka i stanowisk jest na bardzo wysokim poziomie. Pracownicy mają doskonałe warunki do pracy – wspólną przestrzeń oraz ergonomiczne stanowiska pracy. To ergonomia jest tym czego pracownik potrzebuje najbardziej. W korporacji jest wybierana bo jak pokazały liczne badania naukowe, z których wniosków wynika korzyść zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. W tym momencie powinna zapalić się przysłowiowa lampka. Korporacyjny schemat stanowiska biurowego jest konstruowany z zachowaniem zasad ergonomii, tak by przynosić wymierne zyski firmie. Wiele pracodawców nie potrzebuje jednak nawet zapoznawać się z badaniami naukowymi, by podjąć właściwą decyzję.  

ergonomiczne stanowisko pracy

Pewne schematy wydają się bardzo naturalne, tak samo jak postulaty ergonomii. Mówią one o ciągłej konieczności podnoszenie, poprawy codziennych warunków pracy i życia człowieka, w celu poprawy komfortu w sferze fizycznej i psychicznej. Czy nie o to przecież chodzi, by pracownikowi biurowemu nic nie przeszkadzało. Zgodnie z tym i naturalnym postrzeganiem problematyki biurowej ważne jest wykorzystywać aktualny dorobek technologiczny i produktowy. Przecież producenci mebli biurowych nie produkują ich dla samej komercji i zysków sprzedaży, ale również dla poprawy jakości pracy w przestrzeni biurowej. A w niej pracownik w pozycji siedzącej spędza niemal cały dzień pracy.

Nieustanna pozycja siedząca za biurkiem to jednoznacznie wskazanie dużych oczekiwać wobec najważniejszych przedmiotów – biurka i krzesła biurowego. Przedmioty te bezpośrednio otaczają pracownika i tworzą jego firmową twierdzę stanowiskową. Najważniejsze jest jednak krzesło obrotowe – to on poprzez składowe siedzisko, oparcie i podłokietniki wchodzi w bezpośrednią relację z ciałem pracownika. Do biura coraz częściej wybierane są te same modele, tak samo zorganizowane stanowiska dla wszystkich pracowników. A przecież każdy z nich posiada inna budowę ciała. Jedynym zalecanym rozwiązaniem jest wybór krzesła posiadającego szeroki zakres regulacji, który pozwoli dopasować siedziska i oparcie do ciała człowieka. Niezależnie do wagi czy wzrostu oraz tego czy pracownik jest kobietą czy mężczyzną. Ergonomiczne podejście to właśnie taki rodzaj wysoko regulowanego krzesła, które wygoda nie jest narzucana z góry przez producenta, lecz osiągana w wyniki regulacji. To pracownik biurowy w pierwszych dniach użytkowania dokonane dopasowania tego przedmiotu do własnej natury i preferencji.

Zdjęcie pobrane z serwisu : https://pixabay.com/pl/laptop-w-biurze-biurko-1967479/

Organizacja biura to temat rzeka. W dużych firmach, gdzie wdrożone są modele organizacji rodem z korporacyjnych firm zza oceanu nie ma za bardzo o czym dyskutować – można tylko podziwiać. Korporacje firmy o profilu biurowym zatrudniają często setki lub tysiące pracowników rozproszonych po różnych działach. W tak dużych firm nie może być i nie ma miejsce na przypadku. Przy tak dużej skali zatrudnienia dopracowany musi być każdy szczegół, każde stanowiska ma generować określone zyski. Aby ten były jak największe biurowe miejsca pracy są bardzo dobrze, wręcz perfekcyjnie wyposażone.

Kluczowe przedmioty stanowiska korporacyjnego do krzesła biurowe. I to nie byle jakie modele. Wybór krzesła do biura dużej firmy to wskazanie modelu wzorcowego i jego powielenie na wszystkie stanowiska pracy. Podstawa zasada mówi, że krzesło biurowe nie może przeszkadzać pracownikowi w jego codziennych obowiązkach. Wydaje się to banalne i oczywiste, ale nie dla wszystkich. W wielu mniejszych i tych najmniejszych firmach często zarządzanych jednoosobowo nie brakuje biurowej retoryki. Często odrzuca się korporacyjne wzorce. Pracownicy małych firm nie są być może tak bardzo obciążani jak ma to miejsce w korporacji, jednakże zasługują na nowoczesne stanowiska – w szczególności w pełni regulowane krzesła biurowe.

ergonomia stanowiska pracy

Ludzka natura jest trudna to wytłumaczenia. Ludzie tak bardzo podobni do siebie, a jednocześnie tak różni. Dotyczy to również ciała, fizyczności – naturalnej budowy. Ta różnorodność wymaga rozwiązań dla wszystkich grup społecznych, według pewnego podziału na specyfikę budowy ciała. Przedmioty takie jak krzesła biurowe nie mogą być zaprojektowane tylko pod jedną z wielu grup. Taki grupa produktów jest wygodna, ale tylko dla pewnej, wąskiej grupy. A co z pozostałymi osobami. Część pracowników małych firm otrzymując krzesło bez zaawansowanego systemu regulacji, które nie jest przystosowane do ich budowy ciała może i musi pogodzić się z tą sytuacją. Dyskusja z pracodawcą na ten temat bywa niezwykle trudna, bo ten często ma bardzo lekceważący stosunek do wyposażenia. Wizja oszczędności przesłania w takim przypadku racjonalną ocenę pewnych wyposażeniowych decyzji. Często ostatnią deską ratunku jest  informacja o badaniach naukowych na temat ergonomii. To właśnie na ich podstawie podejmowane są decyzje wyposażeniowe w ramach dużych firm o charakterze korporacyjnym.

Dopóki nie pojawi się wizja zysków wynikająca z organizacji biura według ergonomicznego standardu trudno być równorzędnym partnerem w rozmowach. Często przedsiębiorcy nie podejmują pewnych decyzji bo nie widzą w nich zysku. Zarządcy korporacji są dużo lepiej wyedukowani w kontekście prowadzenia firmy, dla nich biurowa ergonomia jest czymś całkowicie naturalnym. Małe firmy są często bardzo specyficzny, tak samo zresztą jak ich właściciele. Wiele decyzje do których się przekonują wynikają z nauki na własnych, a nie na cudzych błędach. A te własne w kontekście własne biznesu są bardzo odczuwalne finansowo. Brak ergonomii w biurze jest bardzo kosztowny. Oczywiście tak odważnie wypowiedziane zdanie ma potwierdzenie w wynikach badań naukowych. Pracownicy posiadający gorszy stan wyposażenia, często zwyczajnie „najtańszy” nie pracują na miarę swoich możliwości. I to nie wynika z ich złe woli, lecz ogólnego zjawiska często określanego jako psychologia biurowego stanowiska. Brak spasowania krzesła biurowego z własnym ciałem dekoncentruje, tak naprawdę przeszkadza w osiągnięciu należytego skupienia się tylko i wyłącznie na pracy. Idea ergonomii to codzienny komfort fizyczny i psychiczny. Dopasowane krzesło biurowe ( lub regulowane, dające się dopasować ) bezpośrednio gwarantuje komfort dla ciała, a pośrednio dla umysłu. Zdjęcie pobrane z serwisu : https://pixabay.com/pl/urz%C4%85d-budynku-biznesu-2697321/

Ergonomia to nauka wywodząca się z czasów starożytnych o charakterze filozoficznym. Jednak mimo tego charakteru często dość ogólnego jego główne założenia przetrwały do dziś. Ergonomiczne idee nabrały ogromnego znaczenia i są wcielane w codzienność w możliwie największym stopniu. Ergonomia to nauka, której celem jest dążenie do poprawy codzienności człowieka i wygody przy wykonywaniu powtarzalnych obowiązków dnia pracy.  Jest to troska o osiągniecie przez człowieka odpowiedniego komfortu zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Obecnie w dobie globalizacji, informatyzacji oraz coraz większego pośpiechu wszystko kręci się wokół biurowych miejsca pracy. To tam trafia obecnie najwięcej absolwentów szkół średnich i osób po studiach. Biurowe korporacje bardzo obciążają nadmiarem zadań i projektów. Trzeba szybko się przystosować i nie dać się wpaść w stresową spiralę, w którym kolejne obowiązki jeszcze bardziej demotywują. Aby ta forma negatywna wynikająca z pracy w biurowym obszarze konieczna jest przeciwna forma – pozwalająca zachować wewnątrz równowagę. Chodzi o zrekompensowanie i próbę stworzenia przeciwwagi dla stresującego miejsca pracy. Tu z ratunkiem przychodzi właśnie ergonomia i jej filozoficzna forma w bardzo praktycznych rozwiązaniach.

Moda na stanowiska pracy połączone ze sobą w jednym obszarze określanym jako biurowa przestrzeń staje się standardem. Przestrzeń bardzo mocno poprawia kreatywność, a bezpośrednie otoczenie współpracownikami poprawia samokontrolę. Najważniejszym elementem stanowiska pracy są krzesła biurowe. One w sposób bezpośredni oddziaływają na pracownika. To dzięki ergonomii zastosowanej w budowie tego przedmiotu możliwie jest poprawienie warunków pracy co bardzo mocno przekłada się na zmniejszenie poziomu stresu. Ergonomiczne krzesła biurowe to bardzo potrzebna grupa produktów, która bardzo znaczenie ( w odróżnieniu od zwykłych krzeseł ) poprawia codzienne funkcjonowanie, samopoczucie i komfort dla ciała. Pracownik nie musi się wiercić, jego ciało po obciążającym umysł dniu pracy nie jest zmęczone. Pozwala to osobie zatrudnionej w biurze na normalne funkcjonowanie poza nim. Taka osoba będzie pozytywnie nastawiona i otwarta na różne aktywności. Wysiłek dla ciała poprzez aktywność fizyczną nie będzie obowiązkiem, lecz przyjemnością. Ergonomia to inwestycja w pracownika, ale również a może punktu widzenia pracodawcy inwestycja w firmę. Stworzenie ergonomicznych warunków sprzyja lepszemu funkcjonowaniu i z czasem objawia się w postaci dość stopniowego, lecz stałego wzrostu wydajności i dużo lepszej efektywności w postaci realnych liczb dla firmy.

 

 

Biuro to coraz częściej forma otwartej przestrzeni, w której usytuowane są pracownicze stanowiska pracy. Minimalizm oraz aktualna moda do „duże” przestronne biurka – zarówno nad blatem roboczym – miejsce do pracy oraz pod blatem – swobodna przestrzeń na nogi. Biurka z wąskim miejscem na nogi często dużo mniejszym, węższym niż siedzisko biurowego krzesła to już przeżytek. Przynajmniej w korporacyjnym biurowym światku.

Dużo bardziej ważnym przedmiotem, bo wchodzącym w bezpośredni kontakt z ciałem pracownika są krzesła biurowe. To na nich odbywa się bardzo intensywna praca umysłowa, która powinna być wydajna i twórcza. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku gdy inne czynniki w stanowisk-owym biurowym środowisku nie rozpraszają. To co najbardziej nie pozwala skupić się i wydajnie pracować to niewygodne lub niedopasowane krzesło biurowe. Ciało zamiast odpoczywać, też musi pracować i co chwile wysyła sygnały nerwowe o niewygodzie i konieczności zmiany pozycji siedzącej. Mózg pracownika odbiera ten sygnał i zmiana pozycji ma miejsce. Takie bardzo częste „wiercenie się” bardzo wybija z rytmu pracy. Rozwiązanie tego problemu to ergonomiczne krzesła biurowe. Dzięki odpowiedniej budowie i zastosowania odpowiednich mechanizmów powstaje możliwość wybór wielu różnych pozycji. Każdy pracownik z racji wyróżniającej go budowy ciała będzie szukał ustawień i konfiguracji siedziska z oparciem  możliwie najlepszej. 

Krzesła biurowe ergonomiczne

Częstym rozwiązaniem pozwalającym wygenerować sporą oszczędność jest zakup kilkunastu tych samych krzeseł na wszystkie stanowiska biurowe. Korporacje zgłaszają się bezpośrednio do fabryk, a ten bardzo „lubią” obsługiwać takie zapytania i gwarantują hurtową cenę. Aby taka inwestycja miała sens ( to same krzesło dla wszystkich pracowników mimo czynników naturalnych różnicujących ) zakupywane krzesła muszą mieć charakter uniwersalny. Jedynym gwarantem uniwersalności jest wybór krzeseł biurowych ergonomicznych. Krzeseł wyróżnia odpowiednia budowa pozwalająca poprzez regulatory ( „łapki” ) umieszczone pod siedziskiem odpowiednio wyregulować i zablokować preferowane najlepsze ustawienie.

Krzesła ergonomiczne do biura to obecnie korporacyjny standard pozwalający na wydajną pracę pozbawioną niewygody dla ciała.  W małych firmach potrzeba jeszcze czasu, aby właścicieli dojrzeli do stawia na ergonomie. Jeśli w procesie zakupowym decydującym czynnikiem jest cena, to trudno oczekiwać w budowie fotela technicznych funkcjonalności poprawiających komfort pracy . Moda na biurową ergonomię bardzo mocno odbija się na produktów polskich producentów. Przestali walczyć produktowo z bardzo tanią oferta importową ( Azja ) a skupili się projektowaniu produktów ergonomicznych, które w obszarze biurowej globalizacji stają się czymś niezbędnym i naturalnym. Moda na ergonomie w obszarze domowego wyposażenia biurowego już się pojawia.

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zatrudnienie w swoim przedsiębiorstwie przynajmniej jednego ergonomisty powinno być obecnie czymś zupełnie naturalnym. Takie posunięcie z pewnością poprawi jakość funkcjonowania całej firmy i daje się to zobaczyć po aktualnie trwających trendach. Ergonomiści to znakomici specjaliści, którzy doskonale radzą sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakim trzeba stawić czoło. Niektóre firmy zatrudniają setki ludzi, którym należy dopasować stanowiska pracy uwzględniając sporo istotnych szczegółów i detali. To zadanie, które ergonomiści wykonują bardzo solidnie i w rezultacie właściciele większości firm są niezwykle ukontentowani ze współpracy z tego typu ekspertami. Nie trzeba im przecież płacić zawrotnych sum, mają oni jedynie udzielać właściwych porad i wskazówek. Zwykli pracownicy niekoniecznie wiedzą, co powinni robić w danej firmie. Chodzi tu o dostosowanie swoich umiejętności do konkretnego stanowiska pracy. Ergonomia ma tu do wykonania sporo ciężkiej pracy i przeważnie wywiązuje się z niej bardzo poprawnie. Na samym początku należy przeanalizować dotychczasowy stan sytuacji i ergo0nomiści na pewno zauważą pewne usterki, które mogą zostać wykluczone.

ergonomiczne warunki pracy

Wprowadzenie nowych metod pracy powinno okazać się czymś pozytywnym, zwłaszcza wtedy, kiedy większość pracowników odczuje to na własnej skórze. Liczą się nawet takie drobne elementy, jak właściwe obsługiwanie maszyny. Wiele osób jest stanowczo przekonanych, że ergonomizm stworzył pole do popisu dla ludzi, którzy chcą poprawić warunki pracy. Teoretycznie ta kwestia powinna zostać podniesiona już dawno temu, lecz dopiero ergonomiści zwrócili na to baczną uwagę. Wypada wierzyć, że ich starania zostaną należycie docenione. W całym społeczeństwie można dostrzec sporo rzeczy, które natychmiast należy poprawić. Wymienione tu elementy z pewnością się do tego zaliczają. Ergonomia może przynieść solidne korzyści bez wprowadzania rewolucyjnych rozwiązań. Krok po kroku należy zmieniać swoją firmę, by pracujący tam ludzie nadal chcieli to robić.

Zapisz

Zapisz

Dostosowanie warunków pracy do własnych potrzeb czy też oczekiwań powinno być bardzo oczywiste, ponieważ każdy ze społeczeństwa powinien wykonywać to, co lubi robić i najlepiej mu to wychodzi. Jednak nie każdy zatrudniony zdaje sobie sprawę z idei ergonomia, która jest podstawą do tego, aby dobrze pracować. Rozpowszechnienie tej myśli nie jest powszechne, ponieważ ponad połowa społeczeństwa nie posiadała żadnej styczności z nią. Sprawia to, że jest ona dla nich nowością i na pewno nie wiedzą w ogóle o jej istnieniu. Powinno się to oczywiście zmienić, ponieważ poszczególni pracownicy powinni wiedzieć jak dostosować swoje stanowisko pracy do tego, aby im to odpowiadało i czuli się na nim bardzo dobrze. Istnieje, bowiem też wiele przedsięwzięć, które szerzą ergonomizm wśród wszystkich pracujących, aby posiadali oni wiedzę na jego temat. Pozwoli to na to, że każdy będzie czuł się spełniony w życiu i praca, którą wykonuje będzie sprawiała mu przyjemność. Oprócz tego, niemal wszystkie źródła masowego przekazu starają się dotrzeć do rzeszy mieszkańców, aby dowiadywali się o ergonomizmie jak najwięcej. Wszyscy pracownicy powinni korzystać z przesłań, które on daje, ponieważ wtedy tylko firmy będą funkcjonowały na najwyższych obrotach i będą przynosiły zyski. Jak widać rozpowszechnienie ergonomii w dzisiejszych czasach póki, co jest bardzo słabe, ponieważ nie wszyscy posiadali z nim styczność. Z tego właśnie względu trzeba przekazywać zdobyte informacje wszystkim swoim znajomym, co pozwoli na poszerzanie się filozofii ergonomii, które posiada w sobie wiele przydanych kwestii, które na pewno mogą się przydać w życiu poszczególnych ludzi. Wtedy istnieje możliwość na to, że się coś zmieni w pracy ludzi, którzy nie są przekonani do tego, czy znaleźli się w odpowiednim miejscu. Oczywiście nie dotyczy ona wszystkich, ponieważ jak powszechnie wiadomo są wyjątki od reguły i niektórzy mogą czuć się świetnie na swoim stanowisku pracy. Wtedy właśnie filozofia ergonomistów ich nie dotyczy, gdyż są oni już spełnieni.

Nasz serwis kierujemy i jego tematykę kierujemy również a może przede wszystkim od pracodawców. W Polsce istnieje bardzo dużo małych i średnich firm. Bardzo często kadry zarządzające i osoba właściciela firmy to jedną. Właśnie w takich firmach wiedza o ergonomii jest znikoma. W dużych firma, korporacjach zarządzanych w modelu zachodnim ergonomia jest postawą budowania jednostkowych stanowisk pracy. Projekt przestrzeni biurowej wykonany przez projektanta wnętrz biurowych jest dodatkowy weryfikowany przez ergonomistę – jest to osoba, która nanosi poprawki na ogólny projekt. Są to poprawki, które stawiają na idee ergonomii. Dla ergonomisty najważniejszy jest człowiek i jego komfort psychofizyczny. Chcemy poprzez treści na naszym portalu edukować polskich przedsiębiorców do zmiany nastawienia, do poprawienie jakości  wyposażenia biurowego, co błyskawicznie przełoży się na poprawienie wyników firmy.

Jeśli zbyt długo pracujesz, zwłaszcza przy komputerze, ramiona oraz barki drętwieją, a po kilku
godzinach zaczynają boleć. Co 60 minut zrób więc sobie przerwę w pracy i rozciągnij mięśnie.
Staraj się o tym pamiętać. Nie zajmie ci to dużo czasu, a korzyści na pewno będą wielkie. Warto zainwestować
we własne zdrowie - oto kilka ćwiczeń na zdrowy kręgosłup :

 

wyprostowane plecy


Ćwiczenie 1
Spleć palce rąk za oparciem fotela. Odwróć dłonie wewnętrzną ich stroną w kierunku podłogi.
Wytrzymaj tak przez 10 sekund i rozluźnij ramiona.
Ćwiczenie na zdrowy kręgosłup 2
Siedząc na fotelu, podnoś energicznie raz jedną, raz drugą rękę wysoko do góry. Plecy mają być
idealnie wyprostowane. Ćwicz w ten sam sposób przez 30 sekund.
Ćwiczenie 3
Stań prosto i unieś obie ręce do góry. Lewą rękę zegnij w łokciu i spróbuj dłonią dotknąć prawej
łopatki. Pomagaj sobie prawą dłonią, naciskając nią na lewy łokieć. Wytrzymaj tak przez 10
sekund. Powtórz to samo, sięgając prawą dłonią w kierunku lewej łopatki.
Wszystkie ćwiczenia wykonuj bardzo dokładnie, a bardzo szybko poczujesz ulgę i na pewno uda ci
się uniknąć bolesnego zesztywnienia mięśni.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bardzo dużo uwagi i czasu uczeni ergonomiści poświęcają pojęciu pracy i roli jaką ma spełniać ta
czynność w codziennym życiu każdej osoby. To właśnie tej dziedzinie poświęconych jest mnóstwo
analiz i szczegółowych badań, które są na bieżąco prowadzone przez specjalistów. Dane stanowisko
pracy powinno według nich odpowiadać umiejętnościom i predyspozycjom człowieka i być tak
ukształtowane, by mogło wydobywać największy możliwy potencjał. Nie ma tu miejsca na
niezdrową rywalizację, każdy powinien działać dla dobra ogółu i pomagać sobie nawzajem. Zasada
opisana powyżej bardzo kontrastuje z tym, co ma się do czynienia w dzisiejszym świecie, gdzie
ludzie w pogoni za pieniędzmi gotowi są robić różne złe rzeczy i eliminować w pracy swoich
konkurentów. W ergonomizmie nie ma na to miejsca, tu wszystko oparte jest na zdrowych zasadach
i jeśli ktoś potrzebuje pomocy to natychmiast taką uzyskuje innych pracowników. Takie idee należy
pochwalić i chciałoby się, by stały się obowiązującym kanonem zachowań. Trudno jednak
przypuszczać, żeby tak się stało z powodów, które były już wymienione.

Rzeczy materialne przesłaniają wielu ludziom prawdziwy obraz wartości, które powinny być przestrzegane na co
dzień. Wydajność pracy to cecha, na którą specjaliści od ergonomizmu zwracają bacznie uwagę.
Wszystko należy tak ułożyć, by podczas wykonywania obowiązków być skupionym jedynie na
nich, nie powinno się myśleć o innych rzeczach, które mogłyby zdekoncentrować i odwrócić uwagę
od meritum. Bardzo ważna jest czystość stanowiska pracy i ogólny porządek, który powinien
obowiązywać. Każdy człowiek według wzoru pracuje tam, gdzie jest mu najwygodniej i gdzie
może bez problemów wykonywać określone czynności. Tylko tak wprowadzona być może pełna
wydajność i efektywność. A o to ergonomistom głównie chodzi. Tak dopasować rodzaj pracy, by
każdy znalazł coś dla siebie i mógł się zawodowo realizować w poczuciu, że działa dla dobra ogółu.
Wypada życzyć, żeby taki model zaczął obowiązywać już w najbliższych latach.